Jdi na obsah Jdi na menu
 


Způsob vyšetření

Od pradávna se říká: "Ve zdravém těle zdravý duch", v překladu čínské medicíny to také znamená jin=jang. Když jsou tyto dva prvky v rovnováze, je člověk zdráv a pln síly, v opačném případě přichází nemoc.

Tedy všechny diagnostiky, které se provádí, jsou založeny na principu jin x jang. Při diagnostice lze velice snadno zjistit, zda některá ze složek převažuje (princip plnosti) nebo naopak chybí (princip prázdnoty). Přesně se pak dá ještě určit, který orgán má kolik dané složky a podle toho se pak volí příslušná léčba.

K určení hladiny jinu a jangu, plnosti či prázdnoty lze použít naráz následujících 6 diagnostických metod, pak se dá říci, že je diagnostika velice přesná.

Vhodné jsou diagnostiky zdraví pro prevenci. Tedy odhalit potenciálně oslabené orgány dříve, než dojde k propuknutí nemoci.

1) Iridologie

- je diagnostika z oční duhovky. Je to diagnostika dlouhodobá, neukazuji tedy na aktuální denní stav - chřipka se z ní tedy nepozná. Naopak nemoc, která člověku hrozí např. 5 let dopředu je díky iridologii dobře identifikovatelná. Rovněž se snadno rozpozná, který orgán je potenciálně oslaben, z oka lze rozeznat i stres. Oční panenka nám ukazuje jak jsme na tom s krční a bederní páteří a psychickým stavem, okružní zóny ukazuje na trávící trakt, cilární zóna zmapuje všechny orgány v těle a lymfatický systém a okraj duhovky nám říká, jak jsme na tom s krví a toxíny v těle. Iridologie se provádí buď pomocí lupy anebo vyfocení oka.

2) Diagnostika podle jazyka

- na rozdíl od iridologie ukazuje i na aktuální stav jedince. Části jazyka se opět dají přiřadit k jednotlivým orgánům v těle. U jazyka zkoumáme tělo, tvar, povlak, barvu, různé prasklinky a rýhy.

3) Diagnostika podle akupunkturních bodů

- zkoumají se bloky podle pohmatu akupunkturních bodů, zejména na dráze močového měchýře, který vede zhruba 1,5 cuny (1cuna=palec) vedle páteře. Na dráze močového měchýře jsou tzv. šu body, které přísluší jednotlivým orgánům v těle. Pokud je některý šu bod bolestivý, je dle této diatnostiky problém s daným orgánem nebo je nějakým způsobem orgán oslaben.

4) Reflexologie

- diagnostika dle reflexních bodů na plosce nohy. Při reflexologi se ztlačují příslušné reflexní body na plosce nohy a určuje se stupeň bolestivosti. Nejprve se ztlačí reflexní bod stydké kosti, který bolí vždy a tato bolest se označí hodnotou 10. Poté se ztlačují ostatní reflexní body, které souvisí s orgány v těle, tedy například reflexní bod ledvin, sleziny, štítné žlázy atd..a klient hlásí hodnoty bolestivosti v porovnání s číslem 10 na začátku.

Reflexologie je pak zároveň i terepeutická metoda a a na rozdíl od diagnostiky není vůbec bolestivá. Velmi dobré je využít metodu tuiny, která je velmi efektivní, nikoliv však bolestivá. Často se terapie pomocí reflexologie dělá silným ztlačováním bodů několikrát za sebou, což není vůbec příjemné, tuina je naproti tomu velice příjemná.

5) Diagnostika dle pulsu

- podle pulsu se dá velice snadno určit, zda je člověk v plnosti, prázdnotě a které energie se to týká (plnost jangu, práznota jangu, plnost jinu, prázdnota jinu) a dobře se dá rozpoznat i kterého orgánu se prázdnota či plnost týká

6) Diagnostika dle diagnostického formuláře

- pracuje s tzv. 5 ti prvky - viz samostatná složka, kdy každá Vaše informace se přiřadí k danému orgánu v těle, například problémy se šlachami  se přiřadí k játrům, bolestivá bedra, kolena k ledvinám, opary k srdci a tak podobně, či-li najde se příčina nemoci, od kterého orgánu pochází a ten je potřeba začít léčit jako první. Jeho oslabení totiž oslabuje další orgány, a tak se například jdete léčit s exémy či kožními problémy na kožní oddělení, ale mastičkami se léčí pouze symptomy, příčina je velmi často v zažívání. Každá informace ohledně pitného režimu, stolice, ale třeba i spánku či převažující nálady je při této diagnostice velice důležitá.